Bölgesel Zayıflama

Copyright © 2007-2008, Erol-Body.Com Fitness Center
Ana Sayfa     |     Hakkımızda     |     Merkezimiz     |     Fotoğraflar     |     Saatler     |     Sağlık     |     İletişim
Vücut Geliştirme Sporunun Yararları ? * Kaslari mükemmel derecede çalistirir, kuvvetlendirir, gelistirir ve estetik kazandirir * Her yasta, her yerde, her zaman yapilabildiginden çalisma olanaklari fazla olup, kendi kendine çalisilabilinir * Hareketsizligi önler * Kas yogunlugunu artirarak metabolik hizi yükselttiginden vücut yaglarinin daha fazla yakilmasina yardimci olur * Kan dolasimini düzenleyerek damarlar ve kalbin daha saglikli çalismasini saglar * Gögüs kafesinin genislemesine yardimci olarak daha iyi bir görünüm ve daha saglikli solunum kapasitesi kazandirir * Kondisyon çalismalarinin en önemli bölümünü olusturur ve bütün spor branslarina temel nitelikler kazandirir * Vücut hakimiyeti, denge ve konsantrasyonu artirir * Kötü aliskanliklardan korur veya birakilmasini saglar * Gelisme çaginda boy uzamasina, ileri yaslarda ise çesitli hastaliklarin önlenmesine yardimci olur * Durus bozukluklarini giderme veya herhangi bir kaza sonrasi rehabilitasyon çalismalarina yardımcı olur


Vücut
Geliştirme
Kondisyon
Bölgesel
Zayıflama
Step
Airobik
Kilo Alma
Kilo Verme
Eğer daha önce bir salona üye olduysanız veya herhangi bir egzersiz yaptıysanız,
eminim ki sizde de eğer bir bölgeden ekstra üç beş santim incelmek istiyorsanız o bölge için daha fazla antreman yapmanız gerektiği düşüncesi oluşmuştur, değil mi?
Hayır , gerçeğe daha fazla uzak olamazdınız.

İlk olarak , vücudumuzun temel düzenini anlamaya çalışalım.
İnsanları vücut şekillerine göre sınıflandırırsak ,
elmalar ; öncelikle bel ve göbek etrafına kilo alanlar
armutlar ; öncelikle kalça ve basenlere kilo alanlar ,
çilekler ; öncelikle göğüs,sırt ve kollara kilo alanlar .
Vücut şekliniz genellikle genetik ve cinsiyetinizin etkisiyle ortaya çıkar.
(Kadınlar öncelikle alt bölgelere, erkekler yukarı bölgelere kilo alırlar.)

Yağ vücudumuz için gereklidir.

En şekilli vücuda sahip olan insandan , en zayıf insana kadar hepimiz bazı zamanlar aynaya bakıp bir iki kilo daha versem mükemmel olacak deriz. Ama bizim farkedemeğimiz şey yağın insan vücudu için hayati fonksiyonları olduğudur.

Vücut yağı , diğer hayati iç organları korur , bizi sıcak tutar ve vücudun gelecekte ortaya çıkabilecek acil durumlarda kullanacağı enerjiyi saklama şeklidir. Yemeklerdeki yağlar , yağda çözülen A,D,E ve K vitaminlerinin sindirimine ve vücutta daha sonra kullanılmaları için depolanmasına yardımcı olur.

Yağ , vücudumuz için zorunlu olan yağ asitlerini ihtiva eder ve deri, hormon ve hücre zarlarının düzenli çalışması için gereklidir. Kadınlarda rahim bölgesini korumak ve gebelikte ihtiyaç olacağı için vücudun alt bölgeleri daha yağlı olur. Ayrıca alt bölgelere daha çabuk kilo alan insanların , üst bölgelere kilo alan insanlara göre şeker hastalığı ve kalp krizi riski daha düşüktür.

Vücudumuzdaki yağ , kaslar ve deri arasına depolanır. Eller, yüz , boyun gibi bölgelerde bulunan ince yağ tabakaları vücudun merkezine doğru gittikçe kalınlaşır. Ön kol ve baldırlarda ince tabaka varken , pazular ve basenlerde kalın tabaka yağ vardır. Vücuttaki yağ ihtiyaç olduğunda daha basit yapılara parçalanmak üzere, lipidlerin kompleks yapılarından oluşur. Bunun gerçekleşmesi için ise kimyasal reaksiyon gerekir ve bu basitleştirilmiş yapılar çalışan kaslara enerji sağlarlar. İşte bu durumda, bir çok insan yağların yakılması için vücudun en çok hareket eden bölgeyi seçtiğine inanarak , ekstradan defalarca mekik çeker ve mide bölgesindeki yağların azalmasını beklerler. Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Vücudumuz yakacağı yağı öncelikle nereden kullanacağını genetik olarak belirler; bu yüzdende bazılarımız bazı bölgelerden daha çabuk yağ yakarız.

Biraz daha açıklamak gerekirse , vücuda en son giren yağ, ilk olarak yakılır. Bu yüzden yüzüklerimiz , saatlerimiz bollaşır, boynumuz ince, uzun gözükür ve özellikle kalçalarına ilk olarak kilo alan insanlar , malesef en son olarak oradan kilo verecektir.

Hayalimdeki vücuda ulaşmak için ne yapmalıyım ?

Salon üyeliğinizi iptal etmeden ve imkansız bir hayal peşinde koştuğunuz için kendinizi lanetlemeden önce bekleyin;
1 - Ağırlık kaldırma vücudunuz ayrı ayrı şekillendirmek ve kas yapmak için tek yöntemdir. Görünümüzü değiştirip vücut oranlarınızı dengelemek için en iyi yöntemdir.
Genetik olarak geniş kalçalarınız varsa üzülmeyin, alt vücut bölgelerini çalıştırıp , fazlalıklardan ve sarkıntılardan kurtulun ve sırt ve omuzlarınızı çalışıp vücudun üst tarafını genişleterek, üst ve alt bölgeleri dengeleyin.

2 – Kilonuzu unutun. Vücut yağ oranınızı kontrol ettirin ve onu değiştirmeye çalışın. Kaybettiğiniz her kilo yağ ve kazandığınız her kilo kas ile vücudunuz şekillendiğini göreceksiniz . Belki kilo olarak yine aynı kalacaksınız ama daha sıkı olacaksınız.

3 – Aç kal , inkar et ve işkence çek anlamında anlamayın ama yeme alışkanlığınız değiştirin. Daha çok tahıl ürünleri , meyve , sebze yiyin, daha çok su için. Günlük yağ alımınızı, doymuş yağ ve kolesterol alımınızı azaltın.

4 - Son olarak kusurlarınızı ortaya çıkaran değil , sizi güzel gösterip teşvik eden kıyafetler giyin.


Hiçbirzaman unutmayın , sihirle zayıflayamazsınız ama istediğiniz şekle girmek içinde bir mucizeye ihtiyacınız yok. Bu yüzden zayıflatıcı kremleri , titreşimli kemerleri unutun eğer onlar işe yarasaydı bu zamanda dünyada fit olmayan insan kalmazdı.
 
 
Fitness